O anorexii

2. srpna 2008 v 19:08 | Marika |  Anorexie

Mentální anorexie

Mentální anorexie patří do skupiny psychosomatických chorob, kterým říkáme poruchy příjmu potravy. Kromě mentální anorexie jde o bulimii, chorobné přejídání,....
O anorexii se zmiňoval již Hippokrates a Galén (Poruchy příjmu potravy, Fr.D.Krch, Grada Publishing, 1999). První věrohodně popsané případy mentální anorexie se objevují až ve druhé polovině 19. století.
Touto poruchou trpí nejčastěji dívky, asi v 95%, a to ve věku 16-25 let. Výjimkou není ani anorexie zjištěná u dívky po 13.roce věku nebo dokonce až po 40. roce věku.

Příčina onemocnění

- není jednoznačná, většinou jde o komplex celé řady faktorů především z oblasti psychické a sociální. Jde převážně o dívky (budu mluvit o dívkách, protože právě ony jsou nejčastěji postižené, platí to ale i o chlapcích) úspěšné, inteligentní, často z dobrých rodinných poměrů. Bývají v kolektivu oblíbené, nemívají žádné problémy. Zlom často nastává právě v období puberty. Někdy stačí nešetrná poznámka o vzhledu dívky, že se z ní stává ženy, že začíná mít prsa apod. Dívka si náhle uvědomí, že se zakulacuje, že ztrácí svou dětskou postavu a to ji může přimět k držení diety. Nebo dívka vyniká ve sportu. Utrpí úraz, kdy je na čas vyřazena z tréninku. Její výkon po návratu není takový jaký by chtěla. Mohlo se stát, že v době klidu i pár kilo přibrala, což ji vyděsí a přiměje ke kontrole váhy a nějaké té dietě. Výkon ale nestoupá a dívka se uchyluje ještě k tvrdším opatřením, což postupně může vyústit až v poruchu příjmu potravy. Někdy stačí jen výskyt obezity v rodině, kde se dívka snaží, aby nedopadla jako rodiče a kontroluje svůj příjem potravy. V jiném případě může jít o dívku, na kterou rodiče neměli nikdy čas, spoléhali vždy na to, že se dobře učí, že nemá žádné problémy apod. Dívka se snaží odmítáním potravy na sebe upoutat pozornost.
Zkrátka odmítáním potravy se dívka vždy snaží "řešit" nějaký problém. Není už první v nějaké věci a tak se snaží najít něco, nad čím by měla kontrolu.
Rychlost rozvoje onemocnění je různá, někdy dívka náhle zhubne během krátké doby, jindy hubne pozvolna, tak že si toho dlouhou dobu nemusí nikdo z okolí všimnout.

Příznaky onemocnění

dívka si bere menší porce jídla, menší talíř
omezuje škálu jídel, odmítá některé potraviny
zajímá se o vaření, sbírá recepty
pečlivě žvýká
odnáší si jídlo do svého pokoje
tělesná váha je pod normálem, ztráta více než 15% tělesné hmotnosti (BMInižší než 17,5)
restriktivní typ (nebulimický)
nejí či jí velmi málo, cvičí, bere projímadla (diuretika)
purgativní typ (bulimický) - záchvaty přejídání kompenzované zvracením, projímadly
ztráta menstruace
strach ze ztloustnutí (přibírání na váze)
hyperaktivita, cvičení (i v pozdních nočních hodinách)
nízký tlak, závratě
nesoustředěnost, podrážděnost, impulzivita, nespavost, deprese, plačtivost
snadný vznik modřin, zimomřivost
suchá našedlá pleť, lámání nehtů, poškozené vlasy
denní příjem nižší než 1000kcal
osoba trpí přesvědčením, že je tlustá; zkreslená představa o svém těle
snížená citlivost v rukou i nohou, třas rukou
nepravidelná srdeční činnost
dehydratace, selhání ledvin
nižší tělesná teplota, špatné prokrvování končetin
lehce se zadýchá
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.